Skriv ut
Dela

Grundsärskola

Grundsärskolan är en egen skolform där du läser ämnen eller ämnesområden.

I särskolan strävar vi efter att ge varje elev det bästa lärandet utifrån var och ens förutsättningar. Det gör vi genom att skapa nyfikenhet för ny kunskap och nya färdigheter. Vi lägger stor vikt vid att utveckla elevens kommunikativa förmåga för att ge honom eller henne ökad självständighet och möjlighet att påverka sin egen livssituation.

Ett konkret lärande

I vår undervisning vill vi göra lärandet så konkret som möjligt för eleven. Genom upplevelser av olika slag och beröring av alla sinnen kan vi underlätta elevens inlärning. Eleven får möjlighet att koppla samman den nya kunskapen med tidigare kunskap och erfarenheter.

 

Kontakt

Årskurs 5-8
Ulrika Perikangas
E-post: kicki.perikangas@lidingo.se

Årskurs F-3
Lena Gårdhagen
E-post: lena.gardhagen@lidingo.se

Ulrika Markroth
E-post: ulrika.markroth@lidingo.se


Årskurs 6-8
Mentor: Giuseppe De Francisco
E-post: giuseppe.de.francisco@lidingo.se

Årskurs 1-2
Mentor Ewa Dahlqvist
E-post: ewa.dahlqvist@lidingo.se

Årskurs 5-8
Mentor: Agnes Andersson
E-post: agnes.andersson@lidingo.se

Årskurs 5-8 Sks
Catharina Westerholm
E-post: catharina.westerholm@lidingo.se

Årskurs 2-4 Sks
Mentor Lena Moraeus Lagerqvist
E-post: lena.a.moraeuslagerqvist@lidingo.se

Årskurs 1-5 Sks
Mentor Karin Flood
E-post: karin.flood@lidingo.se


Adress
Bodals skola
Bodalsvägen 85-87
181 36 Lidingö

 

Kontakt
Till toppen av sidan