Byggstart för GT Vikingarnas nya hall
Bygget av Gymnastiktruppen Vikingarnas nya truppgymnastikhall i Bodal har startat. I veckan som gick rullade grävmaskiner in på byggplatsen.

Det var i juni i år som kommunstyrelsen beslutade att Lidingö stad ska vara medlåntagare för att möjliggöra att GT Vikingarna kan bygga en ny truppgymnastikhall. Den 10 november togs det första spadtaget av entreprenören Wästbygg och GT Vikingarnas styrelse med ordförande Eva Unger i spetsen.
- Nu har grävmaskiner rullat in och vi har börjat gräva på riktigt. Alla grindar som funnits vid byggplatsen och som hittills varit öppna, har nu låsts, säger Eva Unger, och fortsätter:
- Äntligen är vi igång med bygget av vår hall. Vi längtar till januari 2024 när vi flyttar in!
Fler ska kunna träna gymnastik
Den nya hallen ska ligga där Bodal boll- och tennishall tidigare låg. Nybygget kommer ge plats åt fler gymnaster.
- En ny truppgymnastikhall är verkligen efterlängtat och innebär att vi kan utveckla vår verksamhet och ta emot fler gymnaster då intresset är mycket stort, säger Eva Unger.
Under byggperioden kommer fotbollsplanen i Bodal att tillfälligt stängas av men sedan ska den få ett ansiktslyft och öppnas igen.