Färre känner sig otrygga på Lidingö

Publiceringsdatum: 15 oktober 2026

Årets trygghetsmätning visar en fortsatt positiv utveckling på Lidingö. Fler känner sig trygga ute på kvällarna, färre oroar sig för brott och upplevelsen av problem i bostadsområdena har minskat.

Tryggheten på Lidingö fortsätter att utvecklas positivt. I årets trygghetsmätning uppger färre invånare att de känner sig otrygga när de vistas ute på kvällarna, undviker platser eller avstår från att resa med kollektivtrafiken.


Andelen som känner sig otrygga ute på kvällarna har minskat från 9 till 7 procent på ett år, vilket är den lägsta nivån sedan 2020. Färre uppger också att de undviker platser på grund av otrygghet eller väljer bort kollektivtrafiken.


Mätningen visar även en positiv utveckling i bostadsområdena. Invånarna upplever mindre problem med bland annat mörka områden, nedskräpning och klotter än tidigare år. Samtidigt pekar resultaten ut bristande belysning, nedskräpning och trafik på gång- och cykelvägar som områden där det fortsatt finns förbättringsbehov.


Färre Lidingöbor uppger också att de utsatts för stöld, skadegörelse, hot eller bedrägeri. Oro för inbrott i den egna bostaden har samtidigt fortsatt att minska.

Resultaten används som underlag i stadens fortsatta trygghetsarbete tillsammans med polisen och andra aktörer.

Fakta: Så läser du siffrorna
7 % känner sig otrygga ute på kvällen
(9 % år 2025 och 15 % år 2020)
19 % undviker vissa platser av otrygghetsskäl
(25 % år 2025)
13 % har avstått från att resa med kollektivtrafiken på grund av otrygghet
(18 % år 2025)
40 % upplever problem med mörka områden eller bristande belysning
(44 % år 2025 och 61 % år 2020)
19 % upplever klotter som ett problem
(40 % år 2020)
1 436 Lidingöbor deltog i undersökningen 2026
(1 388 personer deltog 2025)