Upptäck Lidingös skärgård i sommar
Publiceringsdatum: 29 juni 2026
Visste du att Lidingö har en egen skärgård långt ut i havsbandet? Här väntar vacker natur, spännande historia och flera nyheter inför sommaren.
Lidingös skärgård är kanske inte så känd – men den finns där ute, nordost om Sandhamn. I Lidingö kommun finns till exempel Storholmen, och längre ut i ytterskärgården ligger Lidingö stads öar – Björkskär och Lilla Nassa. Här väntar stillhet, utsikt och storslagen natur. Hit tar du dig med egen båt, och belöningen är en skärgård som många ännu inte upptäckt.
Öarna har en lång historia. De nämns redan på 1400-talet och användes då för fiske och säljakt. På 1700-talet blev de Lidingö stads och används i dag för friluftsliv.
I mitten av 1900-talet tog staden ett aktivt beslut att behålla öarna och göra dem tillgängliga för besökare. Samtidigt köptes även mark på Västerö i Möja skärgård, något som få känner till.
Två öar – två olika upplevelser
Båda öarna är väl värda ett besök för den som vill uppleva skärgården lite längre bort från de mest trafikerade stråken.
Björkskär – berg, utsikt och rikt djurliv
Björkskär bjuder på en bergig och varierad natur med fantastisk utsikt över havet. Här finns ett rikt växt- och fågelliv, och området tas om hand genom regelbunden tillsyn.
Lilla Nassa – karg ytterskärgård
Lilla Nassa är lägre, öppnare och mer karg – en klassisk ytterskärgårdsmiljö. Här finns några gamla fiskebodar från tiden då öarna användes för fiske.
Nytt inför sommaren
Inför årets säsong har flera förbättringar gjorts för att göra besöket ännu trevligare:
- Nya parkmöbler på både Björkskär och Lilla Nassa
- Grillar finns på plats på Björkskär
- Toaletter och soprum är öppna och sköts löpande
- Bastun på Björkskär har fått ett nytt golv och är redo för användning
- Fler förbättringar görs av hus och området runt omkring under året
Observera att huset på Björkskär inte är öppet för besökare i år.
En utflykt utöver det vanliga
För den som vill upptäcka en mindre välkänd del av skärgården är Björkskär och Lilla Nassa väl värda ett besök. Här finns gott om plats att landstiga, ta en paus och njuta av utsikten. Det är en utflykt lite längre bort från de vanligaste stråken.