Vi lyfter din kompetens

I Lidingö stad går ledarskap och medarbetarskap hand i hand. Chefer och medarbetare skapar tillsammans förutsättningar för ansvar, samarbete och ett tydligt fokus på uppdraget. För att göra detta möjligt satsar vi på våra medarbetare och ledare.

Innehåll på sidan

En grupp människor som är samlad runt en dator.

Leda på Lidingö – ledarutveckling

Som chef och ledare i Lidingö stad är man en nyckelperson för verksamhetens resultat, medarbetarnas utveckling och stadens gemensamma uppdrag. Därför finns Leda på Lidingö – stadens samlade satsning för chefs- och ledarutveckling.

Målet är att skapa goda förutsättningar för ett hållbart och utvecklande ledarskap samtidigt som vi stärker samsynen kring chefskapet i Lidingö stad.

Leda på Lidingö består av flera olika delar som tillsammans ger stöd i chefsuppdraget:

  • Digital chefsintroduktion med aktuella teman och ett fysiskt introduktionstillfälle för nya chefer
  • Utbildningar inom arbetsrätt, arbetsmiljö, samverkan, rehabilitering och rekrytering
  • Utbildning i Utvecklande ledarskap (UL)
  • Möjligheter till erfarenhetsutbyte och nätverkande med chefskollegor från hela staden

Vi är i en utvecklingsfas och formar innehåll och upplägg. Det innebär att fler delar, teman och möjligheter kommer att växa fram över tid – med målet att skapa ett ännu starkare stöd för våra chefer i deras chefsuppdrag.

Välkommen över

Hos oss är det viktigt att våra medarbetare får utvecklas. Med kommunen som arbetsgivare finns det en bredd av olika branscher och möjligheter med över 260 olika yrken att utvecklas i.

Vi erbjuder också alla nyanställda en central introduktion som vi kallar Välkommen över.

Kontakt

Kundcenter

:telefon: 08-731 30 00
:klocka: Måndag–fredag 08.30–16.00
:pin: Lejonvägen 15
:post: 181 82 Lidingö
:skicka: kundcenter@lidingo.se
Hitta till oss, hitta.se
Kontakta oss/synpunkter, e-tjänst

Publiceringsdatum: 22 april 2026