Huvudinnehållet startar här

Lyssna
Lyssna

Beslut i kommunstyrelsen: Säljer elva bostadsrätter

Ett starkt preliminärt ekonomiskt resultat, nytt klimat- och miljöprogram och beslut om försäljning av bostadsrätter. Det var några av frågorna när kommunstyrelsen sammanträdde den 2 februari 2026.

Daniel Källenfors (M), kommunstyrelsens ordförande.

Kommunstyrelsens ordförande Daniel Källenfors (M) sammanfattar de viktigaste besluten från det senaste mötet i stadens högsta politiska ledning.

Preliminärt resultat långt över budget

Kommunstyrelsen har fått ta del av det preliminära ekonomiska resultatet för 2025, som visar ett överskott på 148 miljoner kronor jämfört med budget.

– Resultatet ser väldigt bra ut, men ett så stort överskott innebär också att våra prognoser inte varit tillräckligt träffsäkra, säger Daniel Källenfors.

En stor del av överskottet förklaras av lägre efterfrågan på omsorgstjänster än beräknat, vilket ger ett plus på 96 miljoner kronor. Dessutom har stadens finansiella förvaltning utvecklats bättre än väntat och bidragit med cirka 80 miljoner kronor. Samtidigt har staden tappat 32 miljoner kronor i skatteutjämningssystemet till andra kommuner.

Det positiva resultatet gör det möjligt för staden att fortsätta investera utan att behöva ta upp lån. Det här stärker ekonomi och handlingsutrymme framåt.

Nytt klimat- och miljöprogram

Kommunstyrelsen behandlade också ett nytt klimat- och miljöprogram för perioden 2026–2030. Programmet är en uppdatering av det tidigare och fokuserar på tre huvudområden; minskad klimatpåverkan, rent vatten runt Lidingö samt en välmående skog och natur.

Arbetet ska genomsyra hela stadens organisation och varje nämnd får ansvar för sina mål inom programmet.

– Programmet är tydligt inriktat på vad staden kan göra, men vi vill också vara ett gott föredöme och inspirera Lidingöborna att ta ansvar för klimatet, säger Daniel Källenfors.

Försäljning av bostadsrätter

Slutligen beslutade kommunstyrelsen att gå vidare med försäljning av elva bostadsrätter. Försäljningen är en del av ett arbete med att renodla stadens fastighetsbestånd.

– Vi ska i första hand äga fastigheter som behövs för stadens egen verksamhet eller för sociala ändamål. De här bostadsrätterna står i dag tomma och kommer nu att säljas på den öppna marknaden. Förhoppningen är att bostäderna ska kunna tas över av nya glada Lidingöfamiljer, avslutar Daniel Källenfors.

Till toppen av sidan