Huvudinnehållet startar här
VIP-programmet, Viktig Intressant Person
VIP-programmet är till för dig som är ung eller vuxen med funktionsnedsättning. Här får du vägar till en god hälsa, jämlika relationer och en känsla av sammanhang.
I VIP-programmet pratar vi om känslor, relationer och rättigheter. Under träffarna möter du andra i en mindre grupp och lär dig om hur du kan stärka din egen kraft och självkänsla. Du får träna på att sätta gränser och vara tydlig med vad du vill och inte vill. Kursen handlar också om att minska risken att utsättas för våld eller att utsätta andra för våld.
Vi lär oss på olika sätt om:
- olika känslor
- olika relationer
- hur våra tankar och känslor påverkar vad vi gör
- hur vi kan göra för att må bra
- vad vi kan göra om något känns jobbigt eller svårt i en relation
- vilka rättigheter vi har.
Det är två ledare och ungefär 8–10 deltagare i en grupp. Vi träffas tolv gånger och varje gruppträff är två timmar med paus. Vi ses i stadshuset och du får kaffe, te eller saft på varje träff.
VIP-programmet är gratis för dig som är ung eller vuxen, bor på Lidingö och har funktionsnedsättning. Det gäller dig som redan får stöd inom LSS och socialpsykiatri.
Om vårterminen 2026
När startar programmet?
Nästa omgång av VIP-programmet startar 17 februari 2026.
När öppnar anmälan?
Anmälan till vårterminen öppnar 12 januari och stänger 1 februari 2026.
Hur anmäler jag mig?
Om du är intresserad att vara med i VIP-programmet ska du prata med personal på ditt boende eller sysselsättning så hjälper de till med anmälan.
Anmäl dig till VIP-programmet Länk till annan webbplats.
Vårens VIP-ledare

Melissa Strandberg och Ulrika Gellermark leder VIP-programmet våren 2026.
Våren 2026 leds VIP-programmet av Melissa Strandberg och Ulrika Gellermark. Här kommer en hälsning från dem!
"Mitt namn är Melissa och jag jobbar som arbets- och studiecoach. Jag älskar att dansa, måla och att virka! Jag har alltid med mig garn och virknål i väskan."
"Jag heter Ulrika och jobbar som stödassistent på Styrmannens gruppbostad. Mina intressen är att träna, lyssna på musik och fotografera."
Video om VIP-programmet, syntolkad version
